LEVEK ry eettiset ohjeet julkaistu

26.8.2023

LEVEK ry:n EETTISET OHJEET 

LeVeK ry:n jäsenenä sitoudun noudattamaan seuraavia eettisiä ohjeita:

  1. Seuran lajiryhmissä, kisoissa ja muissa tapahtumissa kohtelen kanssaharrastajia ja -kilpailijoita ystävällisesti, kannustavasti ja kunnioittaen.
  2. Toimin aina oman ja kanssani harrastavien koirien hyvinvointi ensisijaisena tavoitteena.
  3. En missään tilanteessa käytä fyysistä painostusta tai väkivaltaa koiraa kohtaan. Ainoastaan toiseen koiraan tai ihmiseen kohdistuvan välittömän uhan tai vaaratilanteen estäminen muodostaa mahdollisuuden poiketa tästä säännöstä.
  4. En koskaan treenaa tai kilpaile sairaan tai vammautuneen koiran kanssa.
  5. Mikäli havaitsen edellä mainittujen sääntöjen vastaista toimintaa, puutun tilanteeseen tai ilmoitan asiasta LeVeK:in hallitukselle.
  6. Mikäli LeVekin hallituksen tietoon tulee näiden ohjeiden vastaista toimintaa, hallitus voi puuttua asiaan huomauttamalla jäsentä, rajoittamalla hänen treenaamistaan tai kisaamistaan seuran järjestämissä ryhmissä tai kilpailuissa, tai äärimmäisenä keinona erottamalla jäsenen.

Linkki SPKL eettiset ohjeet- ja sitoumus: https://www.palveluskoiraliitto.fi/media/ajankohtaista/spkl-eettiset-ohjeet-ja-sitoumus.pdf